Povinné ručení v Čechách? Zatím jedno z nejlevnějších v celé Evropě

18.12.2012

Čeští řidiči platí na pojistném za povinné ručení oproti kolegům z jiných zemí Evropské unie o dost méně. Česko se tak drží na špici žebříčku levného povinného ručení, což se ale má bohužel brzy změnit. Poskytovatelé povinného ručení plánují zdražování.

Cenu povinného ručení tlačí dolů konkurenční boj mezi jednotlivými dodavateli. Nízkými cenami a vysokými bonusy si pojišťovny snaží udržet stávající zákazníky a přebrat klienty ostatním pojišťovnám. Nedostatečná je také penalizace rizikových řidičů pomocí malusu. Většina pojišťoven bourajícímu řidiči povinné ručení zdraží jen málo.

Jak se zdá pojišťovny ale dosáhly svého limitu. Další tlak na cenu by znamenal pro většinu poskytovatelů povinného ručení pád do ztrátových hodnot. A proto se v roce 2013 tedy zlevňování pojištění nedočkáme. Naopak se předpokládá mírné zdražení. Podle pojišťoven však vyšší cenu pocítí především nejrizikovější řidiči.

Ve srovnání s ostatními zeměmi si Česká republika stojí dobře

Ceny povinného ručení za poslední roky klesly tolik, že se české pojišťovny řadí mezi nejlevnější v Evropě. Například v Chorvatsku zaplatí řidiči za stejnou smlouvu až trojnásobek. Za povinné ručení zaplatí také vice Slovinci a to téměř dvojnásobek. Dražší pojištění vozidla mají také na Slovensku. Naopak nejméně na ručení zaplatí Maďaři nebo Srbové. Těm vyjde pojistka na auto s objemem do 1,2 l ročně pod 2 tisíce korun. Levně se řidiči pojistí také ve Finsku, Švédsku, Portugalsku nebo Francii.

Dražší pojištění bude příležitost pro pojistitele i pojištěnce

Navýšení ceny se pravděpodobně stane pro mnoho řidičů důvodem ke změně pojišťovny. Ne každý jistě bude spokojen s vyšší platbou a část motoristů se rozhodne pro změnu poskytovatele. Pokud se i Vám bude zdát nové povinné ručení přemrštěné, máte možnost vypovědět pojistnou smlouvu do dvou měsíců od oznámení změny ceny.

Nového poskytovatele pak můžete rychle najít na našem online srovnání povinného ručení, kde zaručeně najdete nejlevnější pojistnou smlouvu.

Zdroj: uspory.cz