Měli jste nehodu? Nezapomeňte na její podrobný popis

25.11.2013

Od poslední právní úpravy není nutné volat k nehodě policii, pokud se jedná o menší škodu, do 100 000 Kč, nebo pokud nedošlo ke zranění účastníků. S tím však souvisí nejenom vyplňování formulářů o dopravní nehodě, ale hlavně její kompletní popis. A věřte, že v tomto ohledu jsou mnozí lidé velice kreativní. Přitom jde pouze o jejich snahu popsat veškeré okolnosti přesně tak, jak k nim před nehodou a během dní došlo. Pojišťovny se tak často setkávají s popisy přibrzdění kvůli opalující-se slečně – a to včetně přiložení její fotografie, nebo popisem, kdy si řidič spletl dvůr, do kterého zajíždí, a naboural do stromu.

Samotné pojišťovny se však setkávají i s úsměvnějšími příklady. Jedním z nich může být třeba neviditelné auto, které způsobilo nehodu, popřípadě nehoda s protijedoucím vozidlem a přejetý zajíc. V tomto popisu dotčený řidič sám lituje, že se mu vyhýbal a nepřejel ho přímo, jelikož tak by onu popisovanou nehodu nezpůsobil - králík totiž stejně zemřel pod koly auta jedoucího v protisměru.

Samozřejmě ne všichni jsou v ohledech popisu tak kreativní, a většina z nich používá pouze fakta a jasné věci. Ostatně většina nehod vznikne na stejných principech, jako je nedobrzdění, nedání přednosti v jízdě, či se jedná o drobné škrábance, například za parkování. Při popisování jakékoliv nehody tak stačí v bodech naznačit, co se vlastně stalo a hlavně viditelně označit vozidla poškozených a vozidla viníka. Určitě je dobré připsat i případné okolnosti nehody, zvláště pokud je považujete za důležité. Z výše uvedených popisů plyne, že za důležité věci považuje každý člověk něco jiného. Ale to už je na posouzení nás samotných. Hlavně nezapomínejme na to, že právě na základě dostatečného popisu může pojišťovna správně vyhodnotit situaci a nám tak přiznat případné pojistné plnění, na které bychom měli nárok.

Ale hlavně si nezapomeňte povinné ručení sjednat.

Zdoj: Salvepojištění.cz