Pojistovny obiraji lidi, ale tomu je konec!

19.03.2013

Velmi podobných 3 602 případů eviduje od svého loňského založení Kancelář pro ochranu práv poškozených. Všechny se shodně týkaly výplaty náhrady škody při dopravní nehodě z povinného ručení viníka. Všechny spojuje nespokojenost s nedostatečnou výší úhrady škody při likvidaci pojistné události, když pojišťovna odmítla vyplatit poškozeným 100 % částky, kterou oprava vozu stála. Pojišťovny přitom na povinném ručení každý rok vyberou více než 20 miliard korun a na pojistných událostech vyplatí přibližně jen polovinu. Lidé, které někdo naboural a způsobil jim škodu, musí tedy ještě doplácet svými penězi na opravu auta.

„Princip je vždy stejný. Nějakému člověku nabourají auto, nechá si ho opravit v autorizovaném servisu a při platbě se dozví, že pojišťovna celou částku neproplatí a že musí ještě vytáhnout své peníze. Průměrně se jedná o přibližně 12 tisíc korun. Měli jsme ale i případ, kdy se ta částka vyšplhala až na 75 528,- Kč,“ vysvětluje základní princip Mgr. David Bascheri, vedoucí právního oddělení Kanceláře pro ochranu práv poškozených.

Z celkového počtu zadaných 3602 pojistných událostí jen 30 případů určily kontroly KOPP ČR jako nepodložené, což je méně než jedno procento. Všichni ostatní poškození se po bezplatné poradě s právníky z KOPP ČR rozhodli pro soudní řešení. „Lidé se často obávají soudního sporu s tak velkými společnostmi, jako jsou pojišťovny, ale ukazuje se to jako jediná správná cesta. Není možné, aby lidé byli takto obíráni o peníze, když se ničím neprovinili,“ dodává Mgr. David Bascheri.

Správnost postupu vymáhání celé škody soudní cestou dokazují rozsudky z jednotlivých případů i mimosoudní vyrovnání, ke kterému pojišťovny často přistupují. Ze všech případů už na pojišťovně vymohlo za pomoci KOPP ČR své peníze zpět 1087 občanů, jen čtyři případy nebyly u soudů úspěšné. Dalších 2515 žalob leží v tuto chvíli u soudů po celé České republice. Soudy při rozhodování vycházejí z nálezu Ústavního soudu z roku 2007, který se zabýval otázkou stupně zhodnocení či znehodnocení vozidla po opravě. Od loňského ledna se také zvyšuje počet lidí, kteří se ve spolupráci s KOPP ČR pouštějí do otevřeného soudního boje s pojišťovnami o své peníze. Zatímco v prvním čtvrtletí loňského roku jich bylo průměrně 164 měsíčně, v posledním čtvrtletí už jejich počet stoupl v průměru na 281 měsíčně. Stále se ale jedná jen o zlomek poškozených, protože v naší republice se stane v průměru přibližně 1000 pojistných událostí z povinného ručení denně a velká část z těchto lidí se ocitá zcela v rukou libovůle pojišťoven. Své peníze mohou podle zákona soudní cestou vymáhat až čtyři roky zpětně.

Zdroj: KOPP s.r.o.