Povinnost zimních pneumatik je tady

01.11.2013

Stejně jako každý rok, i nyní, od 1.11., mají řidiči povinnost mít na svém voze zimní pneumatiky. Tedy abychom byli konkrétní, zákon je v tomto ohledu poměrně benevolentní, a tak není nutné je mít na svém voze vždy a za všech okolností. Zohledňuje především situace, kdy je vozovka pokrytá souvislou vrstvou sněhu, kdy je právě zimní obutí povinné, jinak by řidič neměl vyjíždět, a pokud tak skutečně učiní, může riskovat nejenom pokutu, ale také nehodu. Jak je totiž velmi dobře známo, letní pneumatiky ztrácejí právě na sněhu téměř většinu své přilnavosti.

S rizikem nehody však souvisí i další věc, a to plnění pojišťoven. Pokud totiž na zasněženou silnici vyrazíte na letních pneumatikách, a to právě v období, kdy je povinnost zimních, může se vám tento risk velmi nevyplatit. Pojišťovny jsou v tomto ohledu velmi tvrdé a při vyšetřování nehod během zimy se zaměřují i na samotné pneumatiky, jelikož právě ty mohou být strůjcem většiny karambolů. Pokud vyjde najevo, že právě kombinace souvislé vrstvy sněhu a letních pneumatik je příčinou nehody, může pojišťovna přejít k poměrně radikálnímu řešení, které spočívá v neplnění povinného ručení. I když tedy budete pojištěni, danou škodu budete muset viníkovi zaplatit z vlastní kapsy, jelikož jste to právě vy, kdo svým nerespektováním zákona nehodu způsobil. Obdobně pojišťovna postupuje v případě požití alkoholu, kde je vina taktéž pouze na daném řidiči.

Nepodceňujte tedy zimní období, a zvláště rozmary jeho počasí. Ačkoliv rána mohou být jasná a se suchými vozovkami, odpoledne přijde nečekaná sněhová bouře, která pokryje řadu silničních tahů sněhem. Vy se tak rázem dostanete do nezáviděníhodné situace, která by se zimními pneumatikami nemusela nastat. Pokud je totiž máte na svém voze a nehodu vlivem nepřízně počasí způsobíte, pojišťovna samozřejmě plnit bude.

Zdroj: SalvePojisteni.cz