Termín pro výměnu řidičských průkazů se krátí

04.12.2013

Pro mnoho lidí je jejich řidičský průkaz naprostou nezbytností, jelikož auto je doslova jejich druhým domovem. Po prvním lednu roku 2014 se však může stát, že se v něm mohou svést pouze jako spolujezdci. A to vše jenom proto, že si svůj řidičák včas nevyměnili. Abychom však byli konkrétní, výměna se rozhodně netýká všech motoristů, ale pouze těch, jejichž průkaz byl vydán v období od 1. ledna 2001, do 30. dubna 2004. Zkontrolujte si tedy i ten váš, a pokud datum vydání odpovídá tomuto rozmezí, je doslova nejvyšší čas vydat se na příslušný úřad.

Samozřejmě je nutné počítat s tím, že celá výměna neproběhne na počkání, ale trvá zhruba 20 dní. Za příplatek 500 Kč je však možné tento proces urychlit, a zkrátit na 5 dnů. Samotná výměna je potom zcela zdarma – tedy pokud vše stihnete do konce letošního roku. V opačném případě je nutné počítat s tím, že se nejenom se svým stávajícím řidičským průkazem nesvezete v autě, ale také budete muset za výměnu již zaplatit. Je tedy lepší vyrazit co nejdříve, a nenechávat vše na poslední týden v roce – a to už jenom kvůli omezenému provozu mnoha úřadů, a tím i větším frontám. Často si lze daný termín také domluvit předem, což je při nedostatku času určitě ideální způsob, jak se případné frontě vyhnout.

Při návštěvě samozřejmě nezapomeňte na potřebné doklady. Kromě řidičského průkazu, kterého se daná výměna týká, byste neměli zapomenout ani na doklad vaší totožnosti, a to buď občanský průkaz, nebo cestovní pas. K tomu všemu si připravte také průkazovou fotografii, a vyplněnou žádost. Tu lze u mnohých úřadů stáhnout již na internetu, nebo ji samozřejmě obdržíte na místě. Její vyplnění je otázkou několika málo minut. Následně již vše odevzdáte příslušnému úředníkovi, a po uplynutí dané lhůty si přijdete pro nový řidičák, se kterým po novém roce již můžete bez obav sednout za volant.

Zdroj: SalvePojisteni.cz