Co je spoluúčast, a jak souvisí se zřizovanou pojistkou?

29.09.2014

Pokud se mluví o spoluúčasti, tak nejčastěji v souvislosti s havarijním pojištěním. Většina pojišťoven má v tomto směru nastavených několik variant, které počítají s různými výšemi dané spoluúčasti. Ty následně znamenají jediné, a to náš podíl na způsobených a proplácených škodách. Spoluúčast ve výši 10 % tedy znamená, že v případě stotisícové škody tedy 90 tisíc proplatí pojišťovna, a 10 tisíc, tedy daných 10 procent zaplatíme my. Logicky by tedy mělo být prioritou mít spoluúčast co možná nejnižší.

Pozor na cenu pojistky

Jít cestou té nejnižší, dokonce i nulové spoluúčasti ale nemusí být zase tak jednoduché. Čím nižší totiž je, tím dražší může být naše pojistka. Ideální je tedy najít pro nás tu správnou hranici v tom, co se nám vyplatí, a co už ne. Pokud jezdíme bez nehod, a havarijní pojištění uzavíráme, pravděpodobně se vyšší spoluúčasti bát nemusíme. Pokud jsme však častěji mimo silnici než na ní, je raději vhodné připlatit si na pojistce, než hradit část našich způsobených škod.

Může se týkat i povinného ručení

S čím však mnohé pojišťovny také přišly, to je i spoluúčast na povinném ručení. Cílem této varianty je samozřejmě co nejvíce srazit konkrétní cenu pojistky, a získat tak více zájemců. Ačkoliv se to může zdát jako dobrá varianta, přináší svá úskalí. Zatímco u havarijního pojištění hraje roli jenom hodnota vozu, u povinného ručení již hraje roli veškerá způsobená škoda. A ta může dosáhnout i několika desítek milionů, a právě z těch je váš podíl spoluúčasti vypočítán.

Jak najít nejoptimálnější pojistku?

Odpověď se samozřejmě jednoduchá, a zní, že online. Právě díky našemu porovnávači si totiž budete moci srovnat nejenom jednotlivé pojistné balíčky s konkrétní spoluúčastí, ale zároveň si porovnáte i nabízené ceny. A to znamená, že i přes nízkou spoluúčast můžete na ceně za pojistku výrazným způsobem ušetřit.

Zdroj: Salve Pojisteni.cz