Způsobili jste nehodu? Zjistěte, jak bude pojišťovna postupovat

31.10.2014

Pokud způsobíte dopravní nehodu, rozhodně to není nic příjemného. Znamená to totiž jediné, a to fakt, že poškozený bude požadovat zaplacení škod, a to na vaší pojišťovně, u které máte uzavřeno povinné ručení. Vše samozřejmě začíná nahlášením pojistné události. Jak vy, tak i on ji samozřejmě nahlašuje přímo u vaší pojišťovny, a to osobně, online nebo telefonicky.

Nutná je návštěva likvidátora

Následující postup už jde téměř mimo vás, jelikož se pojišťovna spojí s poškozeným, a vyšle za ním technika. Zkušenou osobu, která obhlédne nabourané auto, zapíše všechna poškození a likvidátor podle toho určí konkrétní výši škody. Podle té se následně bude postupovat dále. Pokud bude poměrně nízká, je možné dospět k tomu, že bude dle zvolené formy proplacena. Zde si může v mnoha případech volit i majitel vozu, zda bude chtít proplatit všechny své náklady, nebo bude chtít škodu proplácet poměrovou částí – tedy dostane tolik, kolik likvidátor stanoví.

Jak je to v případě totálních škod

Usoudí-li likvidátor, že jakákoliv oprava je již zbytečná, nafotí vůz a vloží ho do interního aukčního systému, kde za něho bude nabídnuta určitá cena. Za tu tak majitel vozu bude moci svého plechového miláčka odprodat nejvýše přihazujícímu. Zbývající rozdíl mezi aktuální cenou poté pojišťovna vyplatí, a to nejčastěji na účet. Tím je daná pojistná událost zdárně ukončena.

Některé pojišťovny vám pomohou v řešení

A pokud jste právě vy v roli poškozených, a nechcete jednat s cizí pojišťovnou, jsou i možnosti pojistek, kdy vše vyřídí ta vaše. Stačí si jenom vybrat tu správnou. A to už zvládnete velmi rychle a jednoduše, a to prostřednictvím našeho porovnávače. Ne vždy se tak musíte orientovat pouze na cenu, jelikož jsou i jiné aspekty, které zaručeně jako klienti oceníte. Obvykle danou službu nabízejí hlavně ty větší pojišťovny, které nabídnou širší portfolio svých služeb.

Zdroj: Salve Pojistění.cz