Nový občanský zákoník – náklady na odškodnění rostou

18.11.2014

Nový občanský zákoník – náklady na odškodnění rostou

Jakmile začal platit Nový občanský zákoník, tedy NOZ, mnoho lidí to přivítalo s nadšením. Nikoliv však každý, hlavně potom odborníci, kteří předpovídali mnoho problémů. A řada z nich se potvrdila, což sděluje třeba i Česká asociace pojišťoven, nebo Česká kancelář pojistitelů. Obě mapují současný pojistný trh a obě se shodují na tom, že růst nákladů na odškodnění imateriální újmy skutečně stoupá. A to dokonce dle odhadů, které činily zhruba 2 miliardy korun. A tato alarmující situace se může logicky dotknout i vás samotných, a to v případě, kdy danou újmu způsobíte.

Pojištění je prvním stupněm ochrany

Jak ale chránit vaši vlastní kapsu? Ideálně vhodným pojistným produktem, který může zahrnovat právě rizika, která mohou nastat. Jedná se o pojištění občanské odpovědnosti, díky kterému tak může být způsobená újma hrazena z účtu dané pojišťovny, tedy na vrub konkrétní pojistky. Pozor však na konkrétní kritéria, hlavně v oblastech jako jsou maximální pojistné limity, nebo výše spoluúčasti.

Bez právníků ani krok

S Novým občanským zákoníkem souvisí i to, že veškeré vyčíslování škod dnes probíhá hlavně individuální cestou, a to formou domluvy. A není neobvyklé, že vše může skončit až u soudu. V obou případech je dobré mít jistotu doslova profesionálního vyjednavače, který posoudí celou situaci a ví, co si může poškozený dovolit, či kolik je adekvátní suma zaplacená jako odškodnění. Získat takového právníka rozhodně nemusí být složité, jak si mnoho lidí myslí. V tomto směru přijde více než vhod Rodinný právník, tedy služba profesionálního právního zastoupení, vhodná pro jednotlivce i celé rodiny. Služby právního týmu můžete využívat v souvislosti s vaším vozidlem, ale stejně tak v souvislosti s vaší domácností, nebo komplikacemi v běžném životě. To platí i v případě vašich cest, a to ať už na dovolenou, nebo za prací.

Zdroj: Salve Pojisteni.cz